Při použití užitkové vody doporučujeme instalovat filtr, to ale neznamená, že je možno použít jakoukoliv vodu.

Biologicky znečistěná voda, případně voda, která je kontaminována např. listy stromů, částmi mechu, sinic, řas a jiných mikroorganismů, je před použitím v kapkovací závlaze nutno předupravit a to předřazením další dodatečné filtrace (písková filtrace, česla).

Pokud se jedná o pitnou studniční vodu, případně o vodu z vodovodního řádu, není nutno filtraci používat.

Kapková závlaha je speciální forma zavlažování, která díky přesné a cílené distribuci vody k plodině šetří vodu i hnojivo, ale zároveň omezuje i možné odpařování vody během zavlažovacího procesu.

Díky cílenému zavlažování dochází k omezení růstu plísňových chorob na rostlině (nedochází k navlhčování listů).

Systém umožňuje vodou zavlažovat pouze kořeny plodiny či oblast kolem nich a díky tomuto zavlažování nedochází k vysušení ani podmáčení plodiny, nebo k průsaku vody do podloží.

Kapkové zavlažovací systémy vyžadují pečlivé prozkoumání všech relevantních faktorů, které mohou ovlivnit instalaci závlahy (topografie půdy, voda, plodiny, agro-klimatické podmínky).

První zmínky o kapkové závlaze se vyskytují již během prvního století před Kristem na území dnešní Číny. Modernější verzi pak začali používat v Německu v roce 1860 na základě podzemního zavlažování pomocí hliněných trubek. Tímto systémem chtěli vytvořit kombinaci zavlažovacích a drenážních systémů.

V roce 1920 byla problematika kapky rozšířena o výzkum perforovaných potrubních systémů.

Kapková závlaha se stala pravděpodobně jednou z nejvýznamnějších světových inovací na poli zemědělství od dob výroby postřikového zavlažování ze 30. let 20. století.

Moderní technologie kapkové závlahy byla vyvinuta v Izraeli Simchou Blassem a jeho synem Yeshayahuem. Blass a jeho syn začali používat systém uvolňování vody z větších a delších průchodů rychlostí, která zpomalovala vodu uvnitř plastového emitoru.

První experimentální systémy tohoto typu byly zkoušeny v roce 1959. V 60. letech začal Blass spolupracovat s Kibbutzem Hatzerim. Společnými silami založili zavlažovací společnost Netafim, která je aktivním hráčem na trhu i dnes a následně vyvinuli a patentovali první praktický povrchový odkapávací zavlažovač.

Následně se pak zavlažovací systém rozšířil do Austrálie a severní Ameriky. Dnes je kapková závlaha hojně využívána po celém světě a to také díky prokazatelné úspoře vody potřebné pro závlahu. O tom se můžete přesvědčit i v následujícím článku.